Om os

Hvem vi er

Om os

Steamgreen ApS tilbyder bilvask, serviceydelser samt klargøring af biler i Danmark. Vi kører på hele Sjælland, med en intern målsætning om at blive landsdækkende i 2025. 

Vi sætter en dagsorden hvor sanitet, naturen, FNs verdensmål samt yderst perfektion vægtes højt. Vi sparer naturen for spildevand ved at bruge 95% mindre vand end en traditionel bilvask, og dog er vores resultat, trods dette, yderst imponerende.  

Vi dræber 99% af bakterierne i bilen med vores varmdamp steaming, og sørger for at du – og dine kunder kan opleve følelsen af ny bil – året rundt.

Derfor skal du vælge os

Den ultimative bakteriebekæmper

Vi dræber ca. 95% af bilens bakterier

Steamgreen’ metode til dampvask dræber mere end 95 procent af bakterierne i din bil. Du bliver med sikkerhed beriget med følelsen af en ny bil, som også er ren og bakteriefri for dine børns sundhed og dit helbreds skyld.

Metoden er også effektiv, fordi den 170 grader varme damp trænger ned i alle afkroge af bilen, hvor den fjerner snavs og dræber bakterierne i rattet, vinduer, instrumentbræt, døre, falser, måtter og paneler.

+ 95% af bakterierne

i bilen dræbes ved dampvask

Vi passer på miljøet

og bruger kun 3l. vand

Vores dampmetode sparer på vandforbruget. En liter vand forvandles til 1.700 liter tørdamp. En dampvask af din bil udgøres reelt set kun af tre liter vand – i modsætning til en traditionel bilvask hvor der anvendes overr 100 liter vand.

Når der anvendes tørdamp, rengøres bilen vigtigst af alt helt uden brug af vaskekemikalier. Hensynet til miljøet er nemlig Steamgreen’ absolutte metier, og det er vi rigtig stolt over.

+ Kun 3-5 l. vand pr. bilvask

modsat traditionel bilvask, hvor der bruges over 100 l. vand.

Mød teamet bag Steamgreen

Ahad A.

Chief Executive Officer
ahad@steamgreen.dk

Armin K.

Chief Operations Officer armin@steamgreen.com

Andreas F.

Chief Marketing Officer
andreas@steamgreen.dk

Mikolaj J. G.

Head of Sales & Key Account
mikolaj@steamgreen.dk

Ana C.

Lead Designer
ana@steamgreen.dk

Jamil A.

Fleet Manager
jamil@steamgreen.dk

Tobias H.

Sales Representative
tobias@steamgreen.dk

Charlie U.

Sales Representative
charlie@steamgreen.dk

Sommer tilbud - 20% rabat på Guldpakken. Kode: MAJ20